ردیاب چیست ؟

ردیاب ها وسیله ای هستند که با استفاده از گیرنده GPS موقعیت مکانی را مشخص میکنند. ممکن است گیرنده جی پی اس در گوشی موبایل را دیده باشید که موقعیت مکانی شما را بر روی نقشه نشان می دهد. دستگاه ردیاب هم شبیه همین می باشد با این تفاوت که دیگر یک گوشی موبایل نیست و هزینه اش هم کمتر است.

کاربرد ردیاب چیست ؟

با توجه به توضیحی که در مورد ردیاب برای شما نوشتم کاربرد ردیاب مشخص می شود این دستگاه برای تعیین موقعیت افراد یا ماشین یا موتور یا حیوانات استفاده میشود. دستگاه موقعیت مکانی را تشخیص میدهد و آنرا در حافظه خود ذخیره میکند یا از طریق پیامک به یک موبایل ارسال میکند یا از طریق اینترنت به یک سامانه ردیابی ارسال میکند.

فرض کنید شما صاحب یک شرکت حمل و نقل هستید و می خواهید ببینید ماشین های شرکت کجا هستند بر روی هر ماشین یک دستگاه ردیاب نصب میکنید. و این دستگاه ها موقعیت ماشین ها را لحظه به لحظه به سامانه شما ارسال میکنند و شما در سامانه که یک نقشه دارد میتوانید موقعیت لحظه ای ماشین ها را ببینید . سرعت حرکت آنها را ببینید و …!

یا مثلا شما یک شرکت تبلیغاتی هستید که تعدادی کارت پخش کن یا افرادی برای تبلیغات زبانی در سطح شهر دارید میتوانید به هر کدام یک دستگاه ردیاب بدهید و در سیستم ببینید در هر لحظه کجای شهر هستند یا چه مسیری را طی کرده اند و آنها را بهتر ساماندهی کنید .

یا فرض کنید بر روی کوچ حیوانات میخواهید مطالعه کنید میتوانید یک درستگاه ردیاب به حیوانات مورد نظرتان وصل کنید و مسیری را که آنها در طول سال طی میکنند پیگیری کنید.

کاربرد ردیاب ها خیلی زیاد است برای افراد دارای اختلال فکر که احتمال گم شدن برایشان هست یا افرادی که احتمال دارد دزدیده شوند یا حیوانات خانگی و ….

حتی برخی ردیاب ها که برای خودرو استفاده میشوند میتوانند کارهایی بیشتر از موقعیت یابی برای شما انجام بدهند . مثلا ماشین را خاموش کنند. یا اگر سرعت ماشین از یک حدی بیشتر شد به شما پیغام بدهند یا یک محدود برایشان تعریف کنید و چنانچه خودرو از آن محدوده خارج شد به شما هشدار بدهد و …!
برای آشنایی با نحوه کار ردیابها اینجا کلیک کنید.

انواع ردیاب کدام است؟

  • ردیاب خودرویی : این GPS ها برای ماشین ساخته شده اند ممکن است برای نصب نیاز به سیم کشی داشته باشند یا بدون نیاز به سیم کشی باشند به برق ماشین وصل میشوند و کار میکنند ولی اگر برق ماشین قطع شود یا دستکاری شود دارای باتری داخلی هستند که تا چند روز شارژ نگه میدارد و اگر برق ماشین دوباره وصل شود این باطری شارژ میشود.
  • ردیاب پرسنلی : این ردیابها برای استفاده انسانها می باشد و معمولا در ابعاد کوچک و زیبا طراحی میشوند مثلا شکل یک گردبند ، دارای باتری داخلی هستند
  • ردیاب نظامی : برای استفاده در ماشین های نظامی استفاده میشوند و تا یکسال شارژ نگه میدارند .
  • ردیاب تحقیقاتی : این ردیابها نیز مدت زمان زیادی شارژ نگه میدارند و برای کارهای تحقیقاتی استفاده میشوند.
ردیاب ارزان
ردیاب ارزان

GPS خودرو ارزان

قبلا در نوشته ای با عنوان ارزانترین ردیاب خودرو در مورد ارزانترین و گرانترین ردیابها برای شما نوشته ام که میتوانید به آن مراجعه کنید اما اگر بخواهم بطور خلاصه بگویم ردیاب ارزان قیمت از ۶۰۰ هزار تومن به بالا می باشد.

ردیاب
ردیاب

نحوه کار با جی پی اس خودرو

نحوه تعامل با ردیاب خودرو
پس از اینکه ردیاب خودرو را نصب کردید باید اپلیکیشن آن را هم روی گوشی موبایل خود نصب کنید و یا از طریق کامپیوتر عمل کنید،( قبل از خرید مطمئن شوید شرکت ارایه دهنده ردیاب ، نرم افزار اندروید و IOS مخصوص گوشی شما را ارایه می دهند).سپس بعد از وارد کردن اطلاعات شخصی خود می توانید خودروی خود را کنترل نمایید. نکته ی جالب این است که شما می توانید برای خودروی خود یک محدوده مکانی مشخص کنید که اگر خودروی شما به سرقت رفت و از آن محدوده خارج شد سریعا به شما اطلاع داده می شود.در حقیقت این نرم افزارها به شما کمک می کنند که پس از به سرقت رفتن خودرو سریع تر آن را پیدا کنید، تنها کافیست نرم افزار و تمامی اطلاعات آن را در اختیار پلیس قرار دهید.اما به این نکته توجه کنید که به هنگام به سرقت رفتن خودرو هر چه سریع تر اطلاعات نرم افزار را در اختیار پلیس قرار دهید، زیرا : شانس اینکه خودروی شما سریعتر پیدا شود بیشتر خواهد بود.

این مطلب هم برای شما مفیده :
ردیاب خودرو چیست ؟

نکات قبل از خرید

بسیار مهم است که بدانید دقیقا ردیاب خودرو را برای چه هدفی میخرید. وقتی که نیازهای خود را بشناسید می توانید جی پی اس خودرو مناسب خود را بخرید.
آیا هدف شما از خرید ردیاب این است که نوجوانان و جوانان خانواده را زمانی که از اتومبیل استفاده می کنند کنترل کنید؟
آیا میخواهید ماشین های شرکت تان و موقعیت آن ها را کنترل کنید؟
آیا هر لحظه نگران سرقت خودروی پارک شده خود در خیابان هستید؟
با توجه به شرایط شما، بعضی از سیستم های ردیابی بهتر از سایرین به کار شما می آیند. در نهایت تمام اینها بستگی به نیاز شما دارد. قبل ازخرید ردیاب خودرو، حتما قصد و هدف خود را مشخص کنید.

دقت GPS خودرو

جی پی اس خودرو در نوع تخصصی و پیشرفته در حقیقت جز گرانقیمت ترین قطعات جانبی خودرو می باشد و ما در زیر می خواهیم چند نمونه از نکات لازم و ضروری برای خرید آنها را در اختیار شما قرار دهیم.تمامی جی پی اس ها از قدرت دریافت بسیار بالایی برخوردار هستند و تقریبا می‌توان گفت موقعیت مکانی و نقطه ای را که از روی نقشه به شما نشان می‌دهند چیزی حدود ۲ متر و یا در بعضی مواقع این اختلاف نیز کمتر بوده است.
اما دقت GPS خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟
اگر خودرو در فضای باز و به دور از درختان و ساختمان های بزرگ باشد از دقت بیشتری برخودار میشود.
عوامل جوی زمین مانند رخداد های طبیعی باران، برف و طوفان روی دقت GPS تاثیر گذار است. و دقت آنرا کاهش میدهد
به طور کلی دستگاه های دریافت کننده جی پی اس برای سیگنال گیری بهتر نیازمند دید مستقیم به آسمان هستند. با توجه به این که ۲۴ ماهواره جی پی اس در جو زمین وجود دارد، می بایست دریافت کننده جی پی اس در دستان شما برای ثبت موقعیت مکانی حداقل به سه ماهواره داخل جو زمین متصل شود تا عملیات مثلث بندی برای تعیین موقعیت انجام گیرد. هر چه تعداد این ماهواره ها که دستگاه جی پی اس خودرو شما میتواند ببیند بیشتر شود دقتش هم بیشتر میشود.

ردیاب
ردیاب

ردیاب آهنربایی چیست؟

نوعی از ردیاب هست که دارای آهنربای قوی هست و به ماشین ، موتور ، دوچرخه یا هر وسیله ی دیگری وصل میشود و چون آهنربا خیلی قوی دارد سرجایش محکم میماند . این مدل ردیاب دارای باطری با ماندگاری شارژ زیاد است . این gps ها نیاز به نصب ندارند و پرتابل به حساب می آیند.
ردیاب های نصبی با ردیاب های آهنربایی دارند بزرگترین تفاوت این نوع ردیاب ها این است که در ردیاب های نصبی بیست دقیقه زمان برای سیم کشی خودرو لازم هست در صورتی که ردیاب آهنربایی نیازی به سیم کشی ندارد و همچنین جی پی اس آهنربایی در اندازه کوچک بوده و شما میتوانید همزمان در جاهای دیگر نیز استفاده کنید. علاوه بر این ردیاب های نصبی باطری بک آپ دارند ولی طول شارژ ردیاب آهنربایی نسبت به آنها بیشتر است.

قیمت ردیاب های خودرو

ردیاب های قیمتهای متفاوتی دارند و قبلا در مطلبی جداگانه برای شما آنها را نوشته ام برای دین لیست قیمت ها اینجا کلیک کنید.

دسته‌ها: ردیاب خودرو

مدیریت

مهندس کامپیوتر ، مشاور طراحی وب سایت و بهینه سازی وب سایت و کسب و کار اینترنتی

3 دیدگاه

Ali · فوریه 16, 2020 در 12:02 ب.ظ

سلام
میشه کمکم کنید که چه نوع ردیابی بهتر از همه هست؟

    myadmin · فوریه 27, 2020 در 1:36 ب.ظ

    سلام. من انواع ردیاب و قیمت ها رو در سایت قرار دادم شما میتونی بری و انتخابشون کنی

bahram ariazadegan · سپتامبر 15, 2019 در 8:07 ق.ظ

برخی از ردیاب ها نرم افزارشون مشکل داره .و خیلی از قابلیتهاش کار نمیکنه .ولی در کل برای رصد خودرو و شنود داخل کابین خوبه .من همیشه بوسیله این دستگاه از راه دور و هرجا هستم ماشین خانوادم رو پایش میکنم و هواشونو دارم .

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *